wtorek, 25 marca 2014

Patriotyzm na miarę XXI wieku

25 marca 2014

Nawiązując do wpisu o ,,Kamieniach na szaniec” chciałabym kontynuować temat patriotyzmu w wersji, którą moglibyśmy stosować w czasach pokoju.
Może zacznijmy od tego, czym w ogóle jest patriotyzm?
patriotyzm - postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem — z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw   [encyklopedia.pwn.pl]
Jak już wspominałam w wyżej wymienionym wpisie, w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa do postaw patriotycznych będzie należała walka w obronie terytorium ojczyzny. Jednak obecnie mamy pokój. I co? Nie możemy pokazywać, że jesteśmy patriotami?
W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej możemy odnaleźć taki zapis:
Art. 82. Obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne.
Co można rozumieć pod pojęciem 'dobro wspólne'? Moim zdaniem są to wszystkie rzeczy, których koszt budowy i utrzymania jest opłacany ze Skarbu Państwa, np. budynki, wyposażenie miejsc publicznych, infrastruktura.
Art. 83. Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej.
Kto ustala prawo? Sejm i Senat oraz prezydent. Kto ich wybiera? My, wyborcy, obywatele, Polacy.
Art. 84. Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie.
Wspomniane już dobro wspólne. Płacąc podatki, przyczyniamy się do polepszenia warunków życia - infrastruktura, leczenie etc.
Art. 86. Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. [...]
Załóżmy taką sytuację: idziemy pustą ulicą, jemy batonika. Tak się złożyło, że w zasięgu naszego wzroku nie ma żadnego kosza na śmieci. Rzucamy więc papierek na ulicę. Pusta ulica i jeden papierek. Ale nikogo oprócz nas nie było. Wyobraźmy sobie, że każdy z nas, w prawie czterdziestomilionowym kraju wyrzuca codziennie papierek na ulicę. A teraz, wyobraźmy sobie, jak by taka ulica wyglądała po miesiącu... Interesująca perspektywa, prawda?
Jak wykazałam w podanych wyżej przykładach, każdy z nas jest odpowiedzialny za stan naszego kraju.
Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy.   ~ Piotr Skarga
Szanując prawo i sąsiada po drugiej stronie płotu, możemy się znacząco przyczynić do rozwoju kraju. Niektórzy z nas robią dużo więcej: oddają krew lub szpik, biorą czynny lub bierny udział w akcjach charytatywnych, przekazują 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.
Jednak nikt nas nie zmusza do "aż takich" poświęceń. Zacznijmy od najprostszych rzeczy. Zamiast wyrzucić papierek po cukierku na chodnik, wyrzuć go do kosza.

1 komentarz:

  1. Super notka! Ciekawy temat (chyba też sobie go użyję) i interesująco napisane, aż chciało się czytać. :)
    Blog bardzo mi się podoba, jego układ i w ogóle. Wszystko jest na swoim miejscu, jest ładnie, zachęcająco. :)
    Tak mnie zainspirowałaś tym tematem, że myślę iż nawet brak czasu nie powstrzyma mnie przed nowym wpisem. :D
    Także dodaje u mnie do linków i obserwuję. ;)

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy